Ana Sayfa / Gündem / E-Devlet’den Adli Sicil Kaydınızı Tercümeli Alabilirsiniz!

E-Devlet’den Adli Sicil Kaydınızı Tercümeli Alabilirsiniz!

E-Devlet’den Tercümeli Sabıka kaydı alabilirsiniz.Adalet Bakanlığı personelinin geliştirdiği yazılım sayesinde vatandaşlar E-devlet uygulamasından sabıka kayıtlarını 6 ayrı dilde tercüme edilmiş olarak alabiliyorlar. Uygulamanın kullanılmaya başlamasından bu güne kadar 153 bin kişi yabancı dile çevrilmiş adli sicil kaydına ücretsiz olarak sahip oldular. Uygulama kullanıma başlamadan önce vatandaşlar tercümeli sabıka kayıtlarını adliyeden almak zorunda kalıyorlardı. İlk başlarda dört dilde verilen kayıt yapılan çalışmalarla 6 dile yükseltildi ve şu anda İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca, İspanyolca ve Flemenkçe olarak isteğe göre verilebilmektedir. Vatandaşların ilgili kuruma vermek istedikleri bu belgeye sahip olmaları için yapmaları gereken sadece e-devlet şifresi sahibi olmak. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden sahip olabilirler.

Uygulamayla 20 Mart 2016’dan itibaren yabancı dile çevrilmiş sabıka kayıtları “e-devlet” üzerinden verilmeye başlandı. Adliyeden alınması gereken adli sicil kaydı elektronik ortama aktarıldı.

Vatandaşlar, bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler üzerinden internete girerek, tercüme edilmiş sabıka kayıtlarına kolayca ulaşabiliyorlar ve bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

Bugüne alınmış tercümeli adli sicil kayıtlarının dillere göre adet dağılımı ise şu şekilde 20 Mart 2016 tarihinden itibaren 128 bin 138 İngilizce, 7 bin 200 Fransızca, 14 bin 143 Almanca, 2 bin 912 İtalyanca, 183 İspanyolca ve 158 Flemenkçe olmak üzere toplam 152 bin 734 yabancı tercüme edilmiş adli sicil kaydına vatandaşlar ücretsiz olarak sahip oldu.