Ana Sayfa / Ekonomi / Emeklilere Verilecek Zam Oranı Belli Oldu!

Emeklilere Verilecek Zam Oranı Belli Oldu!

Emeklilerin merakla beklediği emekli maaş zam oranı açıklandı, yaklaşık 12 milyon emekli ocak ayı itibari ile  maaşlarını zamlı alacaklar. 5,69 oranında yükseltilen maaşlar emeklilerin bugün hesaplarına yatıyor. Yaklaşık 1000 TL maaş alan bir emekli yeni zamla 1057 tl olarak maaşını alacak. SSK ve Bağkur emeklilerinin toplamı bu ayın 28ine kadar maaşlarını zamlı olarak almış olacaklar. Yapılan son zamlar ile en düşük Bağkur emekli aylığı 1330 liradan 1405 liraya, en düşük tarım işçisi emekli maaşı da 1010 liradan 1067 liraya yükseliyor.

Yapılan son zamlarla emekli maaşları artışları şu şekilde, 2 bin 500 lira olan maaş 2 bin 642 liraya, 3 bin lira olan maaş 3 bin 170 liraya yükselecek.

Emekli Ek Ödemeleri Arttı

Yaklaşık 12 milyon emeklinin her ay maaşlarına ek ödeme (vergi iadesi) ilave ediliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her ay maaşlarının yüzde 4’ü oranında ek ödeme alıyor. Bu ay maaşlar zamlı ayttığı için emeklilerin aldığı ek ödeme de haliyle yükselme oldu, Aralık ayında çıplak maaşı 2000 lira olan bir emekli 80 lira da ek ödeme alıyordu, yapılan yeni zamla birlikte bu emeklinin çıplak maaşı 2.113,80 liraya ek ödemesi de 84,55 liraya yükselmiş oldu. Aynı emeklinin bankaya yatan 2.080 liralık maaşı da 2.198,35 liraya yükseldi.

Emekli Olduktan Sonra Borcu Çıkanlara Müjde!

Bir çok vatandaş emekli olup maaş almaya başladıktan sonra ortaya çıkan SSK veya Bağkur borcu nedeniyle mağduriyet yaşıyordu. Yeni yapılan düzenlemeye göre söz konusu yönetmeliğe geçici bir madde eklendi. Yeni düzenlemede, emekli aylığı bağlanmış olanlardan, prim ödeme gün sayısı şartının sigortalının kasıtlı veya kusurlu davranışlarından kaynaklanmayan nedenlerle yerine getirilmediği sonradan tespit edilen kişilerde, eksik prim günlerini tamamlama hakkı sağlanacak. Borçtan kurtulmaları için sunulacak üç seçenek şöyle:

  1. Bu kişilerin öncelikle askerlik, doğum, yurt dışı borçlanma hakkı bulunup bulunmadığına bakılacak. Bu şekilde borçlanma hakkı olanlar, asgari ücret üzerinden prim ödemek suretiyle eksik günlerini tamamlayabilecek.
  2. Borçlanma hakkı bulunmayan veya borçlanmaya rağmen eksik günlerini tamamlayamayanlar eğer emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek bir işte çalışmaya devam etmişlerse, bu çalışmaları eksik günlerine sayılacak.
  3. Her iki kolaylıktan da yararlanamayanlara isteğe bağlı sigortalı veya tarım sigortalısı primi ödeme olanağı sağlanacak.