Ana Sayfa / Ekonomi / Ferrari Elektrikli Otomobil Üretecek!

Ferrari Elektrikli Otomobil Üretecek!

Ferrari elektrikli araç üretecek. Elon Musk’un ortaklarından olduğu Tesla Motora gösterilen yoğun ilgi ve talep ünlü spor otomobil üreticisi Ferrari’yi harekete geçirdi. Ferrari Tesla ile rekabet edebilmek için elektrikli otomobil yapmaya karar verdi. İtalyan devi markanın bu hamlesi elektrikli otomobil piyasasına nasıl bir ivme kazandıracağı merak konusu oldu. İtalyan spor araba markası Ferrari’nin  CEO’su Sergio Marchionne, ABD’de düzenlenen deroit otomobil fuarında yaptığı açıklamada, Tesla’nın elektrikli lüks araba üretiminin endüstrinin başka oyuncuları tarafından da yapılabileceğini belirtti. Marchionne, piyasada ‘süper bir elektrikli araç yapılacaksa bunun Ferrari tarafından yapılacağını’ söyledi.

Teknoloji konusunda dünyada bir çok yeniliğin mimarlarından olan ve dahi çocuk olarak adlandırılan CEO’su Elon Musk Kasım ayında tanıttığı yeni elektrikli modellerinin yüksek bir performansa sahip olması çok mümkün görünüyor.Musk, tanıttığı Tesla Roadster 2.0 adlı otomobilin sıfırdan 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söylemiş ve seri üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da duyurmuştu. Otomobil Üreticileri elektirikli araçlarla ilgili çalışmalara bugüne kadar yaklaşık 90 milyar dolar yatırım yaptı. Bu kadar büyük bir hacme sahip piyasanın ciddi rekabetlere sahne olması da kaçınılmaz. Petrol rezervlerinin azalması bir çok alanda üreticilerin enerji alternatifi arayışına geçmesine sebep oldu ve kısa diyebileceğimiz bir zaman diliminde çok ciddi gelişmeler yaşandı. Elektrikli motor üretimi hem sağlık hem de doğa açısından da bir çok olumlu unsuru içinde barındırıyor.

Gottlieb Daimler 1887 yılında benzinle çalışan ilk otomobil icat ettiğinde, bu günlerin hayalini dahi kuramayabilirdi.

Marchionne’nin Her ne kadar Ferrari hibrid otomobiller üretse de Marchionne bir zamanlar Ferrari’nin tamamen elektrikli olan bir araç üretmesinin ‘tamamen akıl dışı’ olduğunu söylemişti. Öyle görünüyor ki Ferrari’nin ceosu dahi teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğine dair tedbirsizce yanlış yorumlar yapabiliyor.