Nabi Avcı dershaneler için son kararı açıkladı

Nabi Avcı dershaneler için son kararı açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı`dan SBS ve dersane açıklaması geldi. Nabi Avcı "Dershaneler kapanacak mı?" sorusuna da açıklık getirdi. 13.08.2013 14:13

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı`nın yerine daha denetimli bir sistem konulacağını açıklarken, dersanelerin kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili tartışmalara da son noktayı koydu.

Avcı, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi sürecine ilişkin ise, "Anadolu liselerine kayıtlar bittikten sonra, diğer okullara zaten birinci tercihi o olduğu için gerek imam hatip lisesine gerek meslek lisesine öğrenciler yerleştikten sonra görülecek ki ciddi bir kontenjan sorunu yok" dedi.

Avcı`nın konuşmasından satırbaşları:

HAZİRAN AYINA KADAR DERSANELER AÇIK

Dersanelerle ilgili mesele yeni bir konu değil. Burada kapatmadan ziyade dönüştürmeden bahsetmek daha doğru olur. Dersanelerin özel okul olması için bakanlığımızca yürütülen çalışmalar var. Ocak ayından itibaren dersanelerin kayıt başvuruları başlıyor, biliyorsunuz. Benim o açıklamam ocak ayından sonra gerçekleşti. Ocakta kaydolan öğrencilerin eğitimi haziran sonuna kadar sürecek. Dersanelere kaydolan öğrenciler kurslarına başladılar ve şu an sürdürüyorlar.

YASAL DÜZENLEME GEREK

Dönüştürme pozisyonu için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak Meclis açıldığında yapılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil. Sektör temsilcileri bizden özel okula dönüştürmek için süre tanıyın demişti. Bunun üzerinden 3 yıl geçti. Gelecek seneyi de hesaba katarsak 4 yılı bulan bir süreçten bahsediyoruz. Zaten bazı kurumlar bu dönüşümü gerçekleştirdi.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Ayrıca arsa gibi teşvikler de öngörüyoruz. Çalışanların Milli Eğitim sistemine entegre edebilmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne veliyi, ne çalışanları mağdur edecek şekilde meseleyi çözmeye çalışıyoruz. 

 Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.