Ana Sayfa / Dünya / Liseli Türk Kızları Kolon Kanseri Hastalarına Umut Oldu!

Liseli Türk Kızları Kolon Kanseri Hastalarına Umut Oldu!

Lise öğrencisi Ceren Doğru ve Sadife Keskin avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü ve kanseri yendiğini ortaya çıkardı. Yaptıkları çalışmalar sonucunda kanser hücrelerinin yüzde 50 sinin avakado yaprağı çayı ile öldüğünü gören öğrenciler kanser hastalarına umut oldu. Tübitak tarafından 49. Gerçekleştirilen Araştırma Proje Yarışması Bölge Sergisi”ne katılan lise öğrencilerin Eskişehir Anadolu Üniversitesinden temin ettikleri kanser hücreleri üzerinde yaptıkları deneyde başarılı oldu ve avakado çayının kanser hücrelerinin öldürdüğünü kanıtladılar Öğrenciler bundan sonraki çalışmalarını, avokado yaprağındaki hangi maddenin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü belirlemek üzerine yapacaklarını belirttiler.

Öğrencilerin Biyoloji Öğretmeni Emine Erdağ, TÜBİTAK proje yarışmasına katıldığını ve öğrencilerin avokado meyvesine çok meraklı olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Öğrenciler bu merak sonucu, çalışmalar ilerledikçe avokado yaprağı çayının faydalarını incelediler. Bu yaprakla kolon kanseri arasındaki ilişkiyi merak ettik.
Anadolu Üniversitesi bize kolon kanseri hücreleri verdi. Biz de avokado çayını evdeki usul gibi demleyerek hücrelere verdik. Bu çayın kanserli hücreleri yarı yarıya öldürdüğünü gözlemledik. Bu bizim için kıymetliydi. Bu yaprağın içindeki hangi etken maddenin kanserli hücreleri öldürdüğünü araştırmak istiyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde olacak”.
Avakado Çayının Diğer Faydaları;
Astıma iyi gelir
Bel ağrısını sakinleştirir
Gerginliği azaltır
Böbrek sağlığını destekler
Bakterilerle savaşır
Ağrıları hafifletir
Dejeneratif hastalıklara karşı vücudu korur
İdrar söktürücü özelliğe sahiptir
Kanseri önlemeye yardımcı olur
Cilt sağlığını desteklemektedir
Şişkinliğe iyi gelir
Diyabete iyi gelir
Kolesterolü düşürür
Kilo vermeye yardımcı olur
Avokado Yaprağı Çayı Tarifi
Avakado Çayın hazırlanışı;

Kaynattığınız 4 bardak içme suyuna birkaç yemek kaşığı kurutulmuş avakado yaprağını ekleyin ve iyice demlenmesi için en az 20 dakika bekleyin. İsterseniz tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.