Ana Sayfa / Sağlık / Ruhunuzu ve Bedeninizi Dinlendirmenin 10 Kolay Yolu

Ruhunuzu ve Bedeninizi Dinlendirmenin 10 Kolay Yolu

Günümüz insanlarının hayat kalitesini düşüren en büyük etkenlerden biri stres, bu kavram teknolojinin ilerlemesi, şehir hayatının zorlukları, ailesel sorunlar, mesleki sorunlar ve ardı arkası gelmeyen sorumluluklar silsilesi ile içini ağzına kadar doldurabileceğimiz bir sıkıntıdır hepimiz için. Herkesin bir sahil kasabasında huzurlu bir hayat hayali vardır, özelliklede stresin esiri olmuş insanlarda bir nebze olsun nefes alabilmek için kurulan hayallerin başında gelir bu fakat bu hayali hayata geçirmek kolay değildir, yazının başında da belirttiğimiz gibi onlarca sorumluluk yüklenmiştir insan.

Vücudunuzu ve ruhunuzu bir bardak olarak düşünün stresi de herhangi bir sıvı, damla damla dolar bünyenize, her bir konu sizde iz bırakır ve bardak doldukça sinyaller gelmeye başlar vücudumuzdan ve ruhumuzdan, bazen uykusuzluk, bazen sık baş ağrıları, gerginlik veya aşırı sinirlilik vs…  Peki ama bulunduğunuz ortamı, işi veya şehri değiştiremiyorsunuz diye bu yükün altında ezilmeye mahkum musunuz? Tabi ki hayır, insan ruhsal ve fiziksel olarak bir çok donanıma sahiptir, çok basit metotlarla ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Ruhunuzu dinlendirdiğinizde bebeniniz de dinlenecek ve yaşam kaliteniz artacaktır. İşte size ruhunuzu dinlendirmenin yolları:

  1. Kendinize zaman ayırın. Gün içinde kendinize keyif alabileceğiniz bir şeyi yapmak için en az 30 dk olmak kaydı ile zaman ayırın. Kendinizi ödüllendirin.
  2. Meditasyon yapın, meditasyon hem ruhu hem de bedeni dinlendirir, daha sağlıklı düşünmenizi ve kararlar almanızı sağlar.
  3. Nefes çalışması yapın, günde sadece 10 dakika oturduğunuz yerden yapacağınız nefes çalışmasının faydalarına inanamayacaksınız. 10 dakika boyunca nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin.
  4. Hayal kurun, hayal gerçeğin ilk adımıdır.
  5. Daha fazla açık havaya çıkın, daha fazla güneş ışığı alın. Doga ile bitkilerle daha fazla zaman geçirmeye çalışın. İmkanlarınız kısıtlı ise bunu evinizin balkonuna koyacağınız birkaç saksı çiçek ile de yapabilirsiniz.
  6. Hayvanlarla aranız iyi ise ve imkanınız varsa kedi sahiplenebilirsiniz. Kedinin insan sağlığı üzerindeki psikolojik ve enerjisel etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  7. Olumlu düşünün, unutmayın düşünce bir enerjidir.
  8. Bol su için, su sağlıktır. Yeterli su tüketmediğiniz taktirde vücudunuz bunu çeşitli hastalıklarla size hissettirecektir, örneğin baş ağrısı.
  9. Yeşil yapraklı gıda tüketimini çoğaltın, şeker ve benzeri gıdalardan uzak durmaya çalışın.
  10. En az iki günde bir duş alın, stresin sebep olduğu negatif elektrikten bu sayede kurtulabilirsiniz.

Bu 10 maddeden birkaç tanesini bile hayata geçirebilirseniz yaşam kaliteniz tahmininizden daha fazla yükselecektir ve kısa bir süre sonra siz farkına bile varmadan bunlar faydalı alışkanlıklarınız olacaktır. Unutmayın siz varsanız bu hayat var en azından sizin için