Ana Sayfa / Gündem / Sağlık Bakanlığı 56 Bin Personel Alımı Yapacak!

Sağlık Bakanlığı 56 Bin Personel Alımı Yapacak!

10 Bin doktor, 27 bin sağlık personeli alınacak. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 2018 yılı içinde  27 bin hemşire,ebe ve sağlık personeli, 19 bin işçi, yaklaşık 10 bin civarında da doktor alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Demircan, TBMM Genel Kurulu’nda Milletvekillerinin sorılarını cevapladı ve önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin, sağlık alanında ambulans hizmetleri açısından dünya ölçeğinde en ön sıralarda yeraldığını belirten Bakan Dünya ortalamasında iyi yerdeyiz dedi.

Bakan Demircan, “Kara ambulansımız 2002’de 500 civarında iken, şimdi 5 binin üzerinde kara ambulansımız var. Öbür taraftan hava ambulanslarımız, uçak ambulansımız, deniz ambulansımız var. Yine ambulansla yaralılara ulaşma noktasında da şehir merkezleri ve şehir dışı ulaşım açısından dünya ortalamasının iyi yerindeyiz. Ambulans merkezlerinin ve 112 Acil merkezlerinin nüfusa ve ulaşıma göre değerlendiriliyor,  “Türkiye ambulans hizmetleri açısından gerçekten yüz güldüren bir noktada Dedi.

Personel alımı ile de bilgi veren Bakan Demircan şu bilgileri verdi: “Güvenlik soruşturması sonuçlanan sağlık çalışanlarının atamaları gerçekleştiriliyor. Şu anda bizim döneme ait kuralarımızın sonucu yani Devlet Hizmet Yükümlülüğüyle ilgili bekleyen sayımız çok az. Onlar da güvenlik soruşturmaları bittiğinde atanıyor. Atanamayan arkadaşların da neden atanamadıklarını bildiriyoruz. 2018 yılında 27 bin ebe, hemşire ve sağlık personeli, 19 bin işçi alınacak. Doktorlar, mecburi hizmet olduğu için hemen kadroya alınıyor. Yaklaşık 10 bin civarında da doktorlarımız alınacak.” TTB’nin, tabipleri temsilen anayasa ve kanunlar çerçevesinde kurulmuş bir kurum olduğunu ifade eden Demircan, Türkiye’deki tabiplerin sorunlarını gündeme getirmek, sağlıkla ilgili sorunları çözmek için çalışmanın birliğin görevleri arasında bulunduğunu belirtti.