Ana Sayfa / Sağlık / Sahte Engelli Raporu Verenler Mercek Altında!

Sahte Engelli Raporu Verenler Mercek Altında!

Sağlık Bakanlığı sahte engelli raporu veren hastanelerin peşine düştü. Hayatın her noktasında rastladığımız usulsüzlük bu defa da hastanelerde karşımıza çıkmaya başladı. Sağlık Bakanlığına gelen çok sayıda şikayette bazı hastanelerin usulsüz bir şekilde engelli raporu verdiği ortaya çıktı. Konu ile alakalı olarak görevlendirilen Bakanlık Müfettişleri Başken Ankara’da bir hastanede yaptıkları incelemede bir yıl boyunca verilen engelli belgelerinin yarısından fazlasının sahte olduğunu belirlediler. Hal böyle olunca bir çok hastane mercek altına alındı ve müfettişler, engelli raporu düzenleme yetkisi olan başken Ankara’daki hastanelerde inceleme başlattı. Şu ana kadar incelenen raporların yarısından fazlasının sahte olduğu yapılan incelemelerde ortaya çıktı. Para karşılığı engelli raporu temin eden kişilerin, engelli vatandaşlara tanınan maaş, bakıcı parası ve vergi indirimleri gibi haklardan faydalanarak haksız kazanç sağladıkları ortaya çıktı. Sahte engelli raporu veren hastaneler hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

 

Geçtiğimiz günlerde benzer bir olay da Diyarbakır’da meydana gelmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü operasyonda 15 Haziran 2017 tarihinde Elazığ’dan sahte engelli raporu alıp, devletten aylık ücret aldıkları tespit edilen 10 kişinin tutuklanmasına karar verilmişti. Tutuklamaların ardından genişletilen soruşturmada, engelli raporlarını inceleyen jandarma birimleri, Özel Tüketim Vergisi’nden muaf tutularak  4 araç alındığını tespit etmiş ve sahte rapor ile alınan 4 araca el konulmuştu, 9 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı.

Sağlık Bakanlığının Sahte engelli raporu incelemelerinin diğer illerde de devam etmesi bekleniyor. Vatandaşlarında ihbarları ile yetkililere yardımcı olması bekleniyor.