Ana Sayfa / Ekonomi / Yerli Elektrikli Otomobil DAVA Beğeni Topladı!

Yerli Elektrikli Otomobil DAVA Beğeni Topladı!

Tamamen elektrikli ve yerli tek şarj ile 100 km yol alabilen otomobil prototip olarak üretildi.

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerin beraber çalıştıkları proje kapsamında protatip olarak üretilen Dava adını verdikleri elektrikli otomobil görücüye çıktı.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmada ‘Alternatif Enerjili Araçlar’ kategorisinde birincilik ödülü alan ve bir otolde sergilenen otomobil görenlerin oldukça beğenisini topladı. Yüzde yüz yerli tasarımı ile göz dolduran ve tek şarj ile 100 km yol alabilen otomobil 90 bin tl ye imal edildi.

Başkan Akın Kaya yaptığı açıklamada, “Şubemiz olarak TÜBİTAK tarafından düzenlenen (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışması için Erciyes Üniversitesinde böyle bir araç ürettik. Aracımız tamamen elektrikli olup öğrenci arkadaşlarımız tarafından yapıldı. Aracımızla katıldığımız TÜBİTAK yarışmasında tasarım alanında birincilik ödülü kazandık. Tabi halen aracımızın geliştirilmesi gereken bir takım kısımları var. Geliştirilmesi gereken kısımlar üzerinde arkadaşlarımız gerekli çalışmalarını yapıyor” dedi.

Elektrikli otomobilin proje yöneticisi Gürkan Emrecan ise “Dava isimli aracımızı TÜBİTAK (Alternatif Enerjili Araçlar) yarışları için yaptık. 2 aylık bir sürede 4 kişilik mühendis ekip tarafından bu hale getirildi.Otomobilin kaportasını el işçiliği ile yaptık. Araç yüzde 100 elektrikli olup, 4,8 KW elektrik motoruna sahip. Aracımız prototip olduğu için yine üzerinde yapılması gereken işlemler var. Aracımız 90 bin liraya mal oldu. Bundan sonraki hedefimiz aracın menzili artırmak olacak. Bu arabayla biz aralıksız 100 kilometre yol yapabiliyoruz. Pil hücre sayısını arttırarak bunu 300 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.