Ana Sayfa / Teknoloji / YouTube’den Yayıncılara Üzücü Haber!

YouTube’den Yayıncılara Üzücü Haber!

Tüm Dünya’daki en büyük video oynatma ve paylaşım platformu YouTube den yayıncıları üzen bir haber gündeme geldi. Bilindiği gibi Youtube üzerinden yayıncılar abone sayısı ve izlenme oranına göre para kazanıyordu ve bu durum birçok kişi için meslek haline gelmişti. Bir anda ilgi çeken bir video paylaşımı milyonlar tarafından seyredilebiliyor ve yayıncı da bu seyretme oranına göre para kazanabiliyordu. Fakat YouTube, yayıncıların para kazanma kriterlerinde değişiklikler yaptı ve işler eskisinden biraz daha zor hale geldi, yani işler biraz daha zorlaşıyor. Yeni kriterlere göre YouTube çalışanları, reklam ücretinin daha pahalı olduğu en popüler videoları bizzat gözden geçirecek. BBC’nin yaptığı habere göre, artık YouTube’daki videolara, yayınlayanın iki kriteri yerine getirmemesi halinde reklam eklenmeyecek. Yeni getirilen kurallara göre Youtuber’ların yayınlarına reklam ekleyebilmesi için en az bin abone ulaşmaları ve yayınladıkları içeriğin son bir yılda asgari 4 bin saatten fazla izlenmesi gerekiyor.

YouTube yetkilileri yaptığı açıklama da kriterlerin, “istenmeyen içerik yükleyenler, taklitçiler ve diğer kötü aktörler”le mücadeleye yardımcı olacağını ve “uygunsuz videoların gelir sağlamasını” engelleyeceğini “ iddia etti.

Yeni uygulama, YouTube’ye  bazı reklam verenlerin şikayetleri üzerine oluşturuldu. Şikayetin sebebi ise daha önce ünlü bir  Youtuber’ın intihar videosunun yayınlamasıyla büyük tepki alması üzerine oluştu. YouTube. İntihar videosunu yayından kaldırmakta oldukça geciken YouTube bu sebepten oldukça eleştiri almıştı. Açıkladığı bu kriterlerin oluşma sebebi de bu olayın şikayetleri üzerine geliştiği tahmin ediliyor.